„Wszystkie choroby zaczynają się od jelit”
Hipokrates
W dzisiejszych czasach z dużą dostępnością wiedzy, próbujemy uporać się z dolegliwościami na własną rękę, posiłkując się treściami z mediów. Często jednak wygląda to tak, że bombardowani chaotycznymi informacjami i fake newsami zniechęcamy się do wprowadzania jakichkolwiek zmian. Potrzebujemy planu, jasno wytyczonych kroków. Potrzebujemy, aby ktoś poprowadził nas za rękę i pewnym krokiem towarzyszył w drodze do zdrowia. Dlatego jako dietetyk, wypracowałam plan naprawczy jelit, wedle którego prowadzę klientów. Jest to też schemat, który możesz wykorzystać szukając sposobu na wyleczenie się z przewlekłych chorób czy pozbycie dolegliwości samodzielnie. Plan ten obejmuje 4 kroki do zdrowych jelit.
Aby skutecznie pozbyć się dolegliwości jelitowych nie należy skupiać się na objawach i ich eliminacji ale solidnie podejść do tematu.
Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu, co leży u przyczyn dolegliwości. Holistyczne podejście do tematu to uwzględnienie stylu życia, codziennych nawyków żywieniowych, kondycji psychicznej i historii pacjenta. Dzięki wnikliwym obserwacjom i rozpoznaniu problemów, można dobrać odpowiednie badania i testy, które są niezbędne do efektywnego działania. Na badania nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy, gdyż nieodkryte przyczyny problemów pociągają za sobą następne i skutkują nieskutecznym leczeniem a więc większymi stratami.
Na tym etapie należy ustalić plan, złożony z kolejnych kroków naprawczych ku zdrowiu jelit.
W drugim etapie zajmujemy się przyczynami leżącymi bezpośrednio w jelitach:
Nie zapominamy o przyczynach leżących poza układem pokarmowym:
Rozregulowanie hormonalne, zrosty pooperacyjne czy przewlekły stres mogą powodować zaburzenia pracy jelit. Organizm który cały czas znajduje się w przewlekłym stresie nie jest w stanie się regenerować. W takim przypadku należy zacząć od ułożenia spraw osobistych i stworzenia przestrzeni do zajęcia się swoim zdrowiem. Tu uczę jak opiekować się swoim układem nerwowym, redukować stres, stymulować brzuszną gałąź nerwu błędnego odpowiedzialnego za pracę narządów wewnętrznych i dobre samopoczucie.
Na wyplewiony grunt siejemy dobre ziarno. Czyli:
W tym procesie zachodzi odbudowa kosmków jelitowych, uszczelnienie bariery jelitowej, regeneracja komórek wątroby, żołądka, jelit. Organizm wraca do równowagi i pełni swojej mocy.
Aby utrzymać zdrowie jelit należy wprowadzić nowe nawyki jako stały element stylu życia. Zadbać o łatwy dostęp do zdrowych i zbilansowanych posiłków na co dzień, nauczyć się technik redukujących stres i zachować balans między pracą a odpoczynkiem. Zalecam konsultacje kontrolne, terapię wisceralną i regularny masaż całego ciała. Regeneracja na łonie natury powinna stać się obowiązkiem w planach na weekend.
Wydawałoby się banalne rady ale jakże trudne do wdrożenia. Istotę rzeczy oddaje poniższy rysunek.
Mam nadzieję czytelniku, że 4 kroki do zdrowia jelit zainspirowały Cię do obrania swojego planu. Mam również nadzieję, że spotkasz na swej drodze wystarczająco dużo motywacji i wsparcia ze strony bliskich, by wprowadzić nowe korzystne nawyki i pozbyć się tych szkodliwych. W razie potrzeby służę pomocą.
Dietetyk i terapeuta manualny, Violetta Zyguła